MuSa – I-Kissat 0-1 (0-1)

Kissat lopetti kolmen pelin härkäviikon hakemalla elintärkeät kolme pistettä Porista. Loukkaantumiset ja muut poissaolot sekä samanaikainen FC Hakan peli takasivat näyttöpaikkoja tällä kaudella vähemmän minuutteja saaneille pelaajille. Uudet miehet täyttivät paikkansa hyvin ja tuloksena oli ansaittu voitto ja sitä myöten kahden pelin ”voittoputki” ensimmäistä kertaa tällä kaudella.

Ensimmäinen jakso alkoi Kissojen hallitessa palloa ja sitä myöten pelitapahtumia. Vaaralliset maalintekopaikat jäivät hallinnasta huolimatta melko vähiin, mutta onneksi yksi niistä käytettiin hyväksi, kun ainoana Haka-apuna tässä ottelussa esiintynyt Aleksi Nieminen antoi sisäänpäin kiertävän vapaapotkun maalia kohti, joka löysi tiensä kotijoukkueen puolustajan kautta maaliin. Maali merkittäneen kuitenkin ansaitusti erinomaisen vapaapotkun antaneelle Niemiselle.

Toisella puoliajalla MuSa muutti kenttäryhmitystään selkeästi hyökkäävämmäksi, jonka seurauksena tila väheni keskikentällä ja Kissat keskittyikin enemmän johtoasemansa varjelemiseen ja vastahyökkäysten kyttäämiseen. Mitä pidemmälle puoliaika eteni, sitä enemmän tilaa kotijoukkueen puolustukseen aukeni ja Kissoilla olikin läpiajoja ja muita vaarallisia maalintekopaikkoja riittämiin pelin tappamiseksi, mutta tällä kertaa niistä ei lisämaaleja saatu aikaiseksi. Hukatut maalipaikat olivat vielä vähällä maksaa Kissoille voiton, mutta vaihtomies Piracaian vapaapotkusta ampumaa tolppaa lähemmäs maalia kotijoukkue ei tällä kertaa päässyt.

Seuraavaksi Kissat yrittää jatkaa alkanutta voittoputkeaan perjantaina, kun ÅIFK saapuu Turusta vierailulle. Tervetuloa Tammelaan!

OTTELUN TILASTOT

I-Kissa valmentaja Tomi Mönkkönen oli luonnollisesti tyytyväinen kauden ensimmäiseen vierasvoittoon:

“Panosta pelistä ei ainakaan puuttunut, kun katsoo sarjatilannetta. Pelaajien vastaus pelin ennakkoasetelmiin olikin kiitettävää niin taisteluilmeen kuin pallollisen pelin osalta. Tärkeä voitto pelissä, jossa onnistuttiin luomaan paikkoja jatkuvalla syötöllä. Pelin olisi pitänyt oikeastaan olla ohi jo tunnin kohdalla: paikkojen tuhlailusta joukkue saa ainoan miinuksen kokonaisuuden kannalta. Sitten käy niin kuin yleensä käy: et käytä paikkojasi ja naapuri saa otteen. 75min. peli oli täydessä kontrollissa, muutamia Musan hetkiä lukuunottamatta. Lopussa turvattiin vain kolme pistettä. Siinä lyhyet kommentit pelistä.”

“Pelinrakentelu toimi tänään erinomaisesti akselin- Aleksi Nieminen-Jesse Kuusisto- kautta. Kentän ehdoton hahmo Jarno Soininen voitti oikeastaan kaikki ykkös- ja kakkospallot keskialueella, joten mikäs siinä on taitavan kaksikon peliä rakentaa. Kiivas ottelutahti oli jälleen muokannut kokooonpanoa ja tarvittavia tuoreita jalkoja onnistuttiinkiin tuomaan peliin. Antti Haukka, Samuli Ahola ja Eetu Virtanen pääsivät pitkästä aikaa irti ja toivat tarvittavan tuoreuden peliin omalla erinomaisella panoksellaan. Lisäksi paluun tehnyt maalivahti Mikko Kruuti oli enemmän kuin mies paikallaan, varsinkin loppuhetkillä. Joukkue on esiintynyt varsin vahvasti viime aikoina. Joukkue osoitti tänään sen, mitä valmentaja aina mielessään toivoo/haluaa jokaiseen otteluun: taistelu-ilmettä ja hyvää pallollista pelaamista samassa ottelussa!”

I-Kissojen kokoonpano (4-2-3-1):

Kruuti

Kivistö-Haukka-Lindroos-Ahola

Soininen-A. Nieminen

Lahtinen-Kuusisto (75. Tulehmo)-Virtanen

Suoniemi (70. López)