Ilves-Kissat – TP-T 1–1 (0–1)

Kissat avasi harjoitusottelukautensa Pirkkahallissa tasaamalla pisteet TP-T:n kanssa. Kentällä nähtiin uusien nimien (Suomalainen, Hokkanen, Heinämäki, Pajuvirta) lisäksi pari kokeneempaa vanhaa tuttua, kun Jarno Soininen ja Arto Seppänen esiintyivät myös jälleen tutussa kissapaidassa.

Ottelu käytiin edellisviikkoisten presidentinvaalikampanjoiden mukaisesti hyvässä hengessä ja vastustajia kunnioittaen. Jo pari kuukautta harjoitellut TP-T oli ottelun alussa selvästi valmiimpi, mikä näkyi etenkin kaksinkamppailuissa. Alkuvaikeuksien jälkeen Kissojen punakoneen konehuone alkoi kuitenkin jauhaa lyhytsyöttöpeliään vuodenaikaan nähden ajoittain melko mukavastikin, ja pelin hallinta siirtyi selvästi punaisille. Vierasjoukkue oli kuitenkin vastahyökkäyksissään vaarallinen, ja yksi niistä johtikin avausmaaliin, kun yksi keltapaidoista laukoi oikealta tulleen keskityksen komeasti volleysta sisään.

Puoliajalla Kissat vaihtoi kaikki penkillä olleet miehet sisään ja ottelu jatkui Kissojen hallitessa suurimman osan palloa. Pallonhallinta tuotti tulosta, kun Eetu Virtanen jatkoi Markku Hokkasen hyvän keskityksen sisään lähietäisyydeltä. Tämän jälkeen molemmilla joukkueilla oli vielä paikkansa voittomaalin, mutta tällä kertaa päädyttiin diplomaattiseen tasuriin.

Kissojen osalta etenkin pallollinen peli näytti ajoittain yllättävänkin hyvältä siihen nähden, että harjoituksia oli ennen peliä takana tosiaan se yksi (1). Uudet miehet täyttivät paikkansa hyvin ja osoittivat siten kuuluvansa joukkueeseen.

Nyt käynnistetään kauden ensimmäinen ehjä harjoitusviikko ja viikon päästä vastaan asettuu FC Tigers. Tervetuloa Pirkkahalliin klo 18.00!

 

Ilves-Kissojen kokoonpano:

Esa Saarinen (46. Nico Suomalainen)
Samuli Ahola (46. Markku Hokkanen)
Antti Haukka
Tero Lamminen (46. Arto Seppänen)
Juha Kivistö
Jarno Soininen (46. Matti Heinämäki)
Janne Tulehmo
Ossi Nieminen
Eetu Virtanen
Ville Pajuvirta (46. José López)
Antti Suoniemi